Kursy

Kurs Prawa Jazdy Kat. B automat

2500Zł

Prawo jazdy na automat

Samochody z automatyczną skrzynią biegów zyskują na popularności. Im nowszy rocznik, tym łatwiej trafić na taki pojazd. To sprawia, że prawo jazdy na automat okazuje się coraz ciekawszym sposobem na uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami. Czy można zdawać prawo jazdy na automacie? Co oznacza kod 78? Poznaj cechy takiego rozwiązania.

Egzamin na automat? Łatwiejszy!

Egzamin na prawo jazdy odbywa się po zaledwie 30 godzinach jazdy. Niektórym kierowcom taki czas nie wystarcza na opanowanie wszystkich niuansów kierowania samochodami. Pierwsze jazdy mogą być szczególnie problematyczne, gdyż trzeba przyzwyczaić się do szczególnej podzielności uwagi. Musisz patrzeć na drogę przed siebie, na lusterka, na prędkościomierz, na obrotomierz, zwracać uwagę na znaki, zmieniać biegi, obsługiwać gaz, hamulec i sprzęgło, pilnować kierunkowskazów.

Z tego powodu wizyta w DORD zawsze wiąże się ze stresem. W nerwach łatwo jest stracić koncentrację i przykładowo zgasić samochód na wzniesieniu. Jest to jeden z błędów kardynalnych, przez które przerwany zostanie egzamin na prawo jazdy. Jeżeli popełnisz taką pomyłkę, otrzymasz wynik negatywny. Można jednak zminimalizować ryzyko popełnienia gafy związanej ze zmianą biegów. Wystarczy przystąpić do kursu na automatycznej skrzyni biegów. Decyzja taka wiąże się ze zdawaniem prawa jazdy na automacie. Jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Jak jeździć automatem? Zdecydowanie łatwiej niż na manualu.

Kategoria B automat – dla kogo?

Jeżeli w Twoim domu jeździ się tylko samochodami z automatyczną skrzynią biegów, nie zastanawiaj się długo i wybierz kurs na automat. Rozwiązanie takie jest również dobre w przypadku, gdy masz wielkie problemy z opanowaniem skrzyni manualnej, a na samą myśl o drążku zmiany biegów dostajesz gęsiej skórki. Skrzynia automatyczna ułatwia również obsługę pojazdu osobom niepełnosprawnym.

Zaletami automatycznej skrzyni biegów są z pewnością:

  • Kierowca nie musi często operować dźwignią zmiany biegów. To jeden z najczęściej używanych argumentów wśród zwolenników „automatów”. System automatyczny ułatwia nam prowadzenie pojazdu, gdyż kierowca w czasie jazdy nie musi koncentrować się na zmianie pozycji lewarka.
  • Brak konieczności używania pedału sprzęgła — jako że aktualny bieg wybierany jest automatycznie, samochody wyposażone w automat nie posiadają sprzęgła. Do prowadzenia samochodu kierowca używa tylko jednej nogi, która obsługuje jednocześnie gaz i hamulec.
  • Zwiększona koncentracja kierowcy – zmiana biegów bywa nudna i rozprasza naszą uwagę. Co szczególnie widać w korkach. Automat jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących kierowców, którzy nie wyrobili w sobie jeszcze odpowiednich nawyków.
  • Dzięki automatycznej skrzyni biegów, nie szarpiemy samochodem przy zmianie biegów.
  • Łatwiejsze ruszanie pod górkę – automatyczna skrzynia biegów ma tę właściwość, że auto puszczone z hamulca powoli toczy się do przodu. Zatem stojąc na wzniesieniu, nie trzeba zaciągać hamulca ręcznego, auto nie cofa się.
  • Komfort poruszania się po mieście, szczególnie w korkach.

Jakie są ograniczenia prawa jazdy na automatyczną skrzynią biegów?

prawdopodobnie ważniejszym powodem, przez który kandydaci na kierowców unikają szkolenia na kategorię B z kodem 78 jest zakaz prowadzenia pojazdów z manualną skrzynią biegów. Znacząco to ogranicza możliwości zakupu nowego czy używanego auta.

Co prawda automatyczna skrzynia biegów jest już obecnie standardowym wyposażeniem samochodów. W ofertach nowych pojazdów pojawia się na równi z manualem, czasami nawet częściej. Opcja taka jest jednak często droższa o kilka tysięcy. Z kolei hybrydy i samochody elektryczne są wyposażone wyłącznie w skrzynię automatyczną.

Widać w tym względzie zmianę względem sytuacji sprzed kilkunastu lat. Wówczas automatyczną skrzynię biegów niełatwo było znaleźć nawet w pojazdach wyższych segmentów. Rynek aut używanych jest więc dosyć biedny, jeżeli chodzi o automaty. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o pojazdy segmentów A, B czy C. To równocześnie oznacza znacznie wyższe ceny używanych samochodów miejskich czy kompaktowych ze skrzyniami automatycznymi.

Naszym skromnym zdaniem jazda pojazdem z automatyczną skrzynią sprawia że życie staje się łatwiejsze 😀

Gdzie i kiedy

Bolesławiec

Kurs Prawa Jazdy Kat. B automat

Dolne Młyny 42

75 732 22 55

Szukasz najlepszego ośrodka szkoleniowego?

Lepszego nie znajdziesz